Bodová myofasciální technika – B.M.T. (Bowen)

Jedná se o informační techniku, která pracuje s měkkými tkáněmi (fascie, svaly, šlachy). Řadí se pod masážní techniky, ale s klasickou masáží nemá nic společného. Během ošetření terapeut pracuje s konkrétními body na lidském těle, pomocí kterých dochází k uvolnění a obnovuje se správné fungování celého těla.

Technika pracuje nejen s kontrakcemi ve svalech, ale také s faciemi. Fascie jsou vazivové struktury, které obalují svaly, orgány, cévy a nervy. Je dokázané, že nejsou pouze na povrchu svalu, ale také uvnitř mezi jednotlivými vlákny. Mají svoji vlastní inervaci a prochází úplně celým tělem od hlavy až k palci u nohy. Tento systém je plynule napojen na systém šlach, prostřednictvím nichž se svaly upínají na další struktury (kosti, vnitřní orgány).

Více o fasciích se dozvíte zde.
Vliv facií na pohyb člověka.
Více informací o B.M.T. 

Bodová myofacsiální technika působí v několika rovinách. Má vliv na krevní oběh a lymfu. Během ošetření dochází také k mírnému dráždění nervových zakončení a ke stimulaci energetických drah. Zlepšuje se místní prokrvení, lymfatická drenáž a dochází k nastolení homeostázy. Bílé krvinky čistí tělo od toxinů, do krve se vyplavuje více endorfinů, uvolňují se energetické bloky a tím může být obnoven přirozený tok životní energie.

Průběh ošetření

Pracuje se s celým tělem klienta, které je rozděleno na několik částí. Mezi  jednotlivými hmaty mohou být krátké 2minutové pauzy, které dávají tělu prostor „zpracovat“ informaci a spustit své vlasní regenerační a hojivé procesy. Klient je během ošetření oblečený (doporučuji si vzít s sebou na masáž pohodlné oblečení).


Co dělat před ošetřením:

 • Vyhnout se jiným druhům masáží minimálně 5 dní před ošetřením.
 • Pít dostatek tekutin – fascie se hydratují a lépe povedou signály.

Po ošetření: (1–5 dní)

 • V den po ošetření nesedět v kuse více než 30 minut. Vhodná je malá procházka.
 • Nekoupat se v příliš horké nebo studené vodě a vyhnout se saunování. 
 • Neplánovat si velkou fyzickou aktivitu.
 • Více pít – podpoří se vyplavování uvolněných toxinů.
 • Dalších 5 dní neabsolvovat žádné další manuální (dotekové) techniky – masáž, akupunktura, …
 • 1–5 dní po ošetření nepít alkohol (ve velkém množství :-))

Nejčastější indikace

 • Chronické i akutní bolesti zad a kloubů, bolesti hlavy, problémy s držením těla, skolióza, karpální tunely, …
 • Stres, nespavost, psychické problémy, nedostatek energie.
 • Ženy – menstruační bolesti, problémy s otěhotněním, ošetření po traumatickém porodu, ošetření v těhotenství. 
 • Zácpa, arytmie, nevolnosti a další stavy, které mohou být způsobeny přímo myofasciální kontrakcí.

Proč jsem se rozhodla touto technikou zabývat? 

S B.M.T. jsem se poprvé setkala u koní, kde má obrovský efekt, a to jak na fyzickou, tak na psychickou stránku zvířete. Zvířata ji na rozdíl od nás lidí neblokují racionálním myšlením a očekáváním, takže je její efekt výborně viditelný. 🙂
Když jsem ji zažila na sobě a začala jsem se ji postupně učit, zaujala mě její komplexnost. Působí na člověka jako na celek, na jeho fyzickou ale i psychickou stránku. Pomáhá odbourávat psychické napětí a bloky, které máme uložené v našem těle, proto je zcela běžné, že se klienti začnou u ošetření smát nebo plakat a často pak přijde po ošetření psychická úleva, uvolnění a pohoda. Po fyzické stránce může ovlivnit spoustu chronických i akutních stavů, ale nelze čekat, že po jednom ošetření vše zmizí.:-) Osobně doporučuji 3–5 návštěv každých 3–5 týdnů a uvidíte sami 🙂